Haber Detayı
10 Ağustos 2019 - Cumartesi 09:25
 
Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi’nden Sınır Dışı Raporu: Kimlikleri Olduğu Halde Gönderilenler Oldu
Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, İstanbul’da Suriyeli sığınmacıların kayıtlı oldukları illere gönderilmesine ve bir kısmının sınır dışı edilmesine ilişkin hazırladığı raporu yaptığı basın açıklamasıyla duyurdu.
Hak İhlali Haberi


ÖZGÜR YARIN - Rapora göre; çok sayıda sığınmacı, geçici koruma kayıtları ve kimlikleri olduğu halde sınır dışı edildi.

 

İstanbul Valiliği,  22 Temmuz’da İstanbul’da yaşayan Suriyeli sığınmacıların kayıtlı oldukları illere geri dönmeleri için 20 Ağustos’a kadar süre verildi. Ancak Suriyeli, Afrikalı ve Uygurlu sığınmacıların bazılarının sınır dışı edilmeye başlandığı ortaya çıktı.  Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi bugün yaptığı basın toplantısında Suriyeli sığınmacıların son 2 haftada yaşadıklarını duyurdu. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde yapılan açıklamaya Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi’nden Lara Özden, Eyüp Özer, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık katıldı.

 

İnisiyatifin raporundan öne çıkan başlıklar şöyle:

 

“ Kayıtlı olduğu şehirden başka bir şehirde bulunmak suç değildir ancak buna rağmen kimlik kontrolleri sırasında başka şehirlerde kaydı olduğu halde İstanbul’da bulunan kişilere, kelepçe takıldığı, polis tarafından suçlu muamelesi yapıldığı, fotoğraflarda açıkça görülmektedir.

 

İl Göç İdaresi, kaydı İstanbul’da olmadığı halde İstanbul’da bulunan kişilerin sadece uyarıldığını iddia etse de uygulamanın bu yönde olmadığına dair çok sayıda fotoğraf ve video görüntüsü bulunmaktadır.

 

 Aktarılan hikayelerin hemen hepsinde uzun süre aç bırakma, kötü muamele ve hakaretten söz edilmekte. Güvenlik güçlerinin “Benim arkadaşım Afrin’de sizin ülkenizi savunurken yaşamını yitirdi, sizler korkaksınız” sözleriyle saldırarak, şiddet uyguladığı, aktarılan tanıklıklar arasında.”

 

Raporda kimliği olduğu halde sınır dışı edilenler:

 

“Ankara’da kayıtlı olan bu kişi geçici koruma kimliği olduğu halde sınır dışı edilmiş.

 

Hatay’da geçici koruma kaydı olmasına rağmen, 10.07.2019 tarihinde Bab Al – Salameh’den sınır dışı edilmiş.

 

Kocası ve çocuğuyla beraber bir okulda bir gün tutulmalarının ardından, zorla imzaları alınarak 20.06.2019 tarihinde sınır dışı edildiler.

 

Kaydı İstanbul’da olmasına rağmen, geçtiğimiz ay içinde sınır dışı edildi.

 

Kimliği olmayan bir Suriyeli Hıristiyan 15 Temmuz 2019’da sınır dışı edildi. Nusra/HTŞ kontrolündeki bölgeye teslim edilmesi bir can güvenliği riski oluşturmaktadır.

 

Yukarıdakiler dışında 6 kişi daha Bab al Hawa kapısından geçen ay sınır dışı edildi. Bu kişilerin isimleri elimizde mevcut, ilgili makamlarla paylaşılabilir.

 

Bir diğer kişi ise, Kilis kimliği olmasına rağmen 20.07.2019 tarihinde, Antalya’dan Bab al Hawa kapısına getirilerek polis tarafından iddiasına göre temelsiz bir şekilde suç isnat edildikten sonra zorla Gönüllü Geri Dönüş belgesi imzalatılarak sınır dışı edildi. Tutuldukları yerin Suriyeli ve Afganlarla dolu olduğunu, bir katın kadınlar ve çocuklarla dolu olduğunu, kendisinin sınır dışı edildiği otobüste bulunan iki kadının da sınır dışı edildiğini belirtti.

 

Esenyurt’da yaşayan, evli ve iki kız çocuğu bir olan kişi, işten çıkarken sivil kıyafetli iki polis tarafından İstanbul’da geçici koruma kaydı ve kimliği olduğu halde Esenyurt karakoluna ve oradan Anadolu yakasındaki Yabancılar şubesine götürüldü; 19 Temmuz 2019’da ise sınır dışı edildi.

 

Kimliği olmayan bir kişi, 26 Temmuz’da Zeytinburnu’nda berberdeyken iki sivil giyimli polis tarafından kimlik kontrolü yapılarak emniyete götürüldü; iki günü karakolda geçirdi ve Tuzla Geri gönderme Merkezine götürüldü. Daha sonra iki gün Kilis’de spor salonunda tutuldu ve sınır dışı edildi. Hiçbir şeye itiraz etmemesine rağmen, dayak ve aşağılamaya maruz kaldı. Yemek olarak, 24 saatte sadece bir kez yarım litre su, yarım somun ekmek, küçük bir tabak pilav verildi.

 

Esenyurt’ta ev baskını sonucu polis tarafından emniyete götürülmek istenen Mardin kimlikli bir kişinin “Ya ailemle birlikte gönderin ya hepimiz burada kalalım” demesi üzerine tüm aile sınır dışı edildi.”

 

“Sınır dışılar aileleri parçalıyor, çocukları refakatçisiz bırakıyor”

 

Raporda sınır dışı edilen bazı sığınmacıların çocuklarının ortada kaldığı belirtildi:  “6-16 yaşlarında, 3 çocuk, Suriye’de savaş sırasında onlara sahip çıkan bir aile ile birlikte İstanbul’a geliyor. 19 yaşındaki abileri ise, onlardan daha sonra Türkiye’ye geliyor. Abileri geldiğinde bu aile, mevsimlik işçilik yapmak için çocukları abileri ile bırakıp başka şehre geçiyorlar. Abileri ise Türkiye’ye ilk geldiğinde kardeşlerinin yerini resmi makamlardan öğrenmek ve sınır dışı edilmemek için Urfa’da geçici koruma kaydı yaptırıyor ve kardeşlerini aramak için İstanbul’a geliyor. Birkaç ay içinde kardeşlerini buluyor ve bir iş de buluyor. 300 TL’ye bir garaj kiralayıp, bu garajı kendilerine eve dönüştürmeye çalışıyorlar. Ancak son günlerde yapılan ani kimlik kontrolleri sırasında, bir gece 13 ve 16 yaşındaki kardeşleri ile birlikte çalıştıkları merdiven-altı atölyeye polis baskını yapılıyor. 19 yaşındaki abi, geçici koruma kaydı İstanbul’da olmadığı için götürülüyor ve ardından sınır dışı edilmiş. 13 ve 16 yaşındaki iki kardeş ise yanlarında refakat edecek herhangi bir ebeveyn olmadan yalnız kalıyorlar.”

 

Raporun talep kısmı ise şu şekilde sıralandı:

 

1. Kolluk kuvvetlerinin, göçmenlere yönelik, ev baskınları, kimlik kontrolü, alıkoyma, zorla “Gönüllü Geri Dönüş Belgesi” imzalatma uygulamaları ve kötü muamele sonlandırılmalıdır.

2.Göçmenleri kriminalize eden, suçlayıcı, damgalayıcı ve ötekileştirici her türlü söylem ve uygulamaya son verilmelidir.

3.Sınır dışı edilenlerin hızla Türkiye’ye tekrar yasal yollardan girişleri sağlanmalıdır.

4.Göçmenlere seçtikleri şehirlerde kayıt yaptırma hakkı ve koşulsuz seyahat özgürlüğü sağlanmalıdır.

5.Farklı illerde ikamet eden aile fertlerinin istedikleri illerde birleşimi sağlanmalıdır.

6.İdari gözetim uygulamasına son verilmelidir.

7.Geri gönderme merkezlerindeki insan hakları ihlalleri derhal son bulmalıdır, geri gönderme merkezlerinin kapatılması için çalışmalara başlanmalıdır.

8.Türkiye, Cenevre Mülteci Sözleşmesi’ne koyduğu sınırlamayı kaldırmalı, zulümden kaçan herkese mültecilik statüsü tanınmalıdır.

9.Mültecileri Türkiye’ye hapseden AB-Türkiye arasındaki geri kabul anlaşması iptal edilmelidir. Kimse nedensiz göçmez, bütün sınırlar açılmalıdır.”

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: sığınmacı, sınır dışı, hak ihlali, özgür yarın
Haber Videosu
Yorumlar
Özgür Yarın Gazetesi
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

İnternet Yayıncıları Derneği Üyesidir

Sanal Basın Üyesidir

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı