Haber Detayı
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 16:09
 
Kayyumlara Tepki: “Halkın İradesini Gasp Edenler Darbecidirler”
31 Mart yerel seçimlerinde halkın oylarıyla seçilen Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanmasına büyük tepki gösterildi.
Güncel Haberi


 ÖZGÜRYARIN- 31 Mart yerel seçimlerinden yaklaşık beş ay sonra bugün sabahın erken saatlerinde Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye Eş Başkanları görevden alındı.

 

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı yüzde 62,93 oyla, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk yüzde 56,24 oyla, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan yüzde 53,83 oyla seçilmişti.

 

HDP’li belediye eş başkanları Adnan Selçuk Mızraklı, Ahmet Türk ve Bedia Özgökçe Ertan’nın yerine büyükşehirlerin valileri, belediye başkan vekilleri olarak görevlendirildi.

 

Belediyelere kayyum atanmasına siyasetçilerden, sendika, sivil toplum örgütleri, gazeteci ve sanatçılardan tepki geldi.

 

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, "31 Mart'ta kayyumlardan aldığımız belediyelere, yeniden kayyum atıyorlar. Tamamen uyduruk gerekçelerle yapıyorlar bunu. Halkın iradesi, hukuk yeniden gaspediliyor. Bu iktidarın demokratik hiçbir meşruiyeti kalmamıştır. Türkiye'de demokrasiye darbe üstüne darbe vuruluyor."

 

HDP Milletvekili Garo Paylan, “Dört ay önce halkın ezici çoğunluğuyla geri aldığımız Diyarbakır, Van, Mardin belediyelerine yine kayyım atadılar. Halkın iradesine yapılan bu alçakça darbeye karşı bütün siyasi partiler ve toplum tepki vermelidir. Sustukça sıra Ankara’ya da, İstanbul’a da gelir…” 

 

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “Seçimle gelmeyen yönetemez! Arkadaşlarımız çalmadılar, çalanı çırpanı açık ettiler; Mardin, Van, Diyarbakır Belediyeleri tüm bir ülke demek bunu unutmayalım. Bu ülkeye, insanlarına, geleceğine çok yazık. Zorbalığa karşı birlik olmaktan vazgeçmemeliyiz...”

 

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerioğlu, “Klasik iktidar taktiği.! Seçimde yenemediğini bürokraside yenme hamlesi..! 'Milli irade' deyip duranların millete karşı hamlesi..! Diyarbakır, Mardin ve Van halkının iradesine saygı gösterin, bahane üretmeyin!”

 

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Kürt Halkının yurttaş olarak iradesini tanımıyanları bizde tanımıyoruz.Halka karşı savaş açanlar,Seçimle geleni darbe ile görevden alanlar,sandığı bir seçenek olmaktan çıkaranlar,ülkeyi dinamitliyor.Bugün Diyarbakır,Van,Mardin’e kayyum atayanlar yarın İstanbul’a,İzmir’e Kayyum atar.”

 

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, “Halkın iradesini gasp edenler darbecidirler. Susma sustukça sıra sana gelecek. #AmedMardinVanGaspEdildi”

 

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, “İnsanlığı, demokrasiyi ve doğayı tanımayan bir hükümetle karşı karşıyayız ve dolayısıyla böyle bir politikayı yeniden hayata geçirebileceklerini bekliyorduk. Ancak AKP bile olsa yerel seçimlerden 4,5 ay sonra böyle şuursuzca bir politikayla bunu yapacağını beklemiyorduk. Bu durum 31 Mart İstanbul seçimlerinin iptaline benziyor. Hukuksuz olarak irade gasp ediliyor.”

 

 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının "bu şekilde" görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır.”

 

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır. Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir. Adayların seçime girmesi kanuna aykırı ise Yüksek Seçim Kurulu bunu seçim öncesinde değerlendirmelidir. Elbette seçim sonrasında işlenen suçlara ilişkin de gerekli tedbirler alınabilir. Ancak bunun öncelikle yargı nezdinde hukuki şartları oluşmalıdır. Esas olan seçme ve seçilme hakkıdır. Bu karar, toplumsal barışa katkı sunmayacağı gibi terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir. Terörle en etkili siyasi mücadele, demokratik temsili aşındırmakla değil milletin gönlüne girip seçim kazanmakla verilir.”

 

 Muharrem İnce, “Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanlarının İçişleri Bakanlığı eliyle görevden uzaklaştırılmasının hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Belediye Başkanlarına isnat edilen suçlamalar hakkında ortada açık hukuki deliller varsa bunun gereğini bağımsız yargı yerine getirir.”

 

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, “İstanbul Belediye Başkanı, Diyarbakır, Mardin, Van’da Kürt belediye başkanlarının görevden alınmasını eleştirdi. Bence Türkiye’de demokratik olarak seçilmiş tüm belediye başkanları söylemeye cesaret edemese bile aynı şekilde düşünüyor. Diyarbakir, Mardin ve Van Belediye Başkanları seçildikten beş ay sonra terörle ilişkileri var iddiasıyla yine görevden alınıyor. Halkların tercihine sıfır saygı. Sırada ne var? Ankara ve İstanbul belediye başkanlarını görevden almak mı?”

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, "AKP’nin yeni belediyecilik anlayışı kayyumdan ibaret! Daha seçimlerin üzerinden 5 ay geçmeden, seçilerek alamadıklarını gaspla almaya çalışıyorlar. Bu demokrasi darbesinin hukukla açıklanamayacak bir gerekçesi olmadığı aşikardır!"

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “İçişleri Bakanlığı eliyle Diyarbakır, Mardin ve Van Belediyelerine yönelik demokrasi darbesi Faşizmin ta kendisidir. Seçilmiş belediye başkanlarını görevden almak çadır devletlerinin tarzıdır. Halkın iradesine yapılan darbe asla kabul edilemez.”

 

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, “Diyarbakır, Mardin ve Van halkının iradesine ipotek konulmuştur. Hükümet, siyasetin legal aktörleri ile meseleleri çözme gayreti göstermek yerine, legal olmayan aktörleri ile pazarlık yapmakta bir beis görmüyor! Neden 4 ay önce seçimlere girmelerine müsade edilenler, bugün görevden alınıyor? Alınan bu karar Türkiye'nin ve bölgenin geleceği açısından sağduyu ve akl-ı selimden uzaktır..”

 

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, “Bugün Diyarbakır, Van, Mardin belediyelerine kayyum atanması, halkın demokrasi ve barış taleplerini tanımamak, halk iradesini hiçe saymaktır. Türkiye demokrasi ve halk güçleri de bu kararı alan iktidara boyun eğmeyecektir.”

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Son yol ayrımındaki AKP iktidarı yine demokrasiyi değil faşizmi seçti. Büyük çoğunlukla halkın tercih ettiği belediye başkanlarını görevden almak, iktidarın kendi varlığını tartışmaya açmasıdır. Seçimle gelen artık seçimle gitmiyorsa iktidarı elinde tutan darbecidir, faşisttir!” dedi.

 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Yeni bir darbeyle karşı karşıyayız. Darbeler sadece tankla, topla olmuyor. Halkın iradesine darbe, sandığa darbe yapıldığını da hep birlikte görüyoruz. Hukuka da demokrasiye de sığmayacak bir durumla karşı karşıyayız"

 

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, "Belediye Başkanları Seçim İle gelir. Seçim İle gider. Seçilmiş Belediye Başkanların; Milletin iradesine rağmen görevden alınması milli iradeyi hiçe saymaktır. Demokrasiyi zayıflatmaktır. Otoriter rejimi güçlendiren girişimlerdir. Çare demokrasi içinde sorunları çözmek."

 

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “Diyarbakir,Van,Mardin belediye başkanlarının görevden alınması kabul edilemez. Ayıptır.. Yazıktır.. Günahtır.. Vatana ihanettir... Millet size oy verince mi irade oluyor??”

 

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Halkın oyuyla seçilen, sandıkta millet tarafından görevlendirilen Van, Diyarbakır ve Mardin Belediye Başkanları'nın görevden alınıp, yerlerine kayyum atanması da Saray Vesayeti'nin darbeci aklının ispatıdır. Bunların millete, sandığa, saygısı yok. Bunlar demokrasiyi sindiremedi. Millet seçimde sandığa gitti mi? Gitti. Oyunu kullandı mı? Kullandı. Belediye Başkanları Diyarbakır'da halkın yüzde 63'ünün, Mardin'de yüzde 56'sının, Van'da 54'ünün desteğiyle seçildi. Millet kim tarafından yönetileceğini bilmiyor da Saraylılar mı bilecek? Bunlar sandık düşmanı.”

 

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Birileri ileri demokrasi demişti değil mi? Halk iradesine bir darbe daha: Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanması hukuka aykırı, halkın seçimle siyasal tercihlerine darbedir.”

 

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “31 Mart Yerel Seçimlerinde milletin oylarıyla seçilmiş Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanması demokrasiyle ve demokratik teamüllerle izah edilemez. Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez.”

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Bu her gün demokrasiden uzaklaşmamızın göstergesi. Diliyorum ki devamı gelmez, diliyorum ki en kısa sürede şeffaf bir şekilde gerekçeler ortaya konur. Her koyun kendi bacağından asılmıyor bu memlekette. Birimizin başına gelen ondan sonra hepimizin başına geliyor. Onun için uyanık ve dayanışma içinde olmak zorundayız. Bunun da gereğini yapacağız."

 

TKP Tunceli/Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, “31 Mart 2019 yerel seçimlerinde halkın büyük çoğunluğunun iradesiyle seçilen Diyarbakır, Van, Mardin Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyumlar atanması hukuksuzdur ve hiçbir demokrasi ilkesiyle bağdaşmamaktadır...”

 

CHP Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı, “Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alınması ve kayyum atanması, halkın iradesiyle seçilenlerin görevlerini yapmalarından alıkonulması demokrasiye bir darbedir. Milli iradeye sahip çıkmak, hepimizin görevi olmalı.”

 

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Dört ay önce halkın sandığa giderek seçtiği Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanması, demokrasiye, adalete, seçme ve seçilme hakkına yönelik yeni bir darbe olarak tarihe geçti.”

 

Sanatçı İlkay Akkaya, “Diyarbakır, Van ve Mardin'e de yaşanan son olay düpedüz hırsızlık. Düpedüz diktatörlük.”

Gazeteci İsmail Saymaz, “Diyarbakır, Mardin ve Van belediye başkanlarını, kimi davalarda yargılanıyorlar diye, eşbaşkan atadıkları için veya KHK’lıları işe sokmalarından ötürü görevden almak, milli iradeyi, seçme ve seçilme hakkını yok saymaktır. HDP’nin kazandığı illerde seçim yapmayın, olsun bitsin(!)”

 

Eski CHP Milletvekili ve Gazeteci Barış Yarkadaş, “Van, Diyarbakır ve Mardin'in henüz beş ay önce seçilmiş HDP'li Büyükşehir Belediye Başkanları'nın görevden alınarak yerlerine valilerin atanması, halkın iradesini yok saymaktır. AKP, sandıkta kazanamadığına masada el koyuyor. Kayyım uygulaması, AKP'nin yeni döneminin sembolüdür.”

 

Gazeteci Fehim Taştekin, “Fırat’ın doğusuna istediğimiz gibi giremedik, Diyarbakır, Van ve Mardin’e girelim kafası... Kürt’ü terörize edelim, muhalefette en ufak yakınlaşmayı dinamitleyelim şeytanlığı... Başka bir şey değil. Şeytanlık bunlarda yegane sanat.”

 

Gazeteci Mehveş Evin, “Diyarbakir, Van, Mardin'de halkın iradesi bir kez daha yok sayıldı. Sandık yok sayıldı. Rezalet kelimesi bile hafif kalıyor.”

 

KHK’li Veli Saçılık, “Diyarbakır, Van, Mardin kayyumları lüx banyolarına tekrar kavuştu. Bunca haksızlığı, zulmü hiçbir su, sabun temizlemez ama!”

 

Yekta Kopan, “Sıra şuraya da gelir, ucu bize de dokunur” demeden karşı çıkmak değil midir doğru olan?”

 

Orhan Aydın, “Kimdi "sandık demokrasidir" diyen?”

 

Levent Üzümcü, “Bu sabah da yeni bir utanca ve “legal” suça merhaba! Devlet, bölge halkına resmen, “sizi de seçtiklerinizi de tanımıyorum” diyor!”

 

Onur Saylak, “Gasp/ bir malı sahibinin izni ve haberi olmadan zorla alma...”

 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), “Bu hukuksuzluğa karşı bölge halkı ve HDP ile dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyoruz ve halk iradesinin hiçe sayılarak Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanmasını protesto ediyoruz.”

 

CHP Gençlik Kolları: Bu kararı tanımıyoruz

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz imzasıyla yayınlanan açıklamada, "19 Ağustos 2019 sabahı Van, Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine AKP iktidarı tarafından "kayyum" adı altında yapılan bu darbeyi kınamakla yetinmiyor; bu kararı tanımıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

 

Açıklamanın devamı şöyle:

 

"31 Mart seçimlerine girmesinde hiçbir sakınca bulunmayan, ancak 4 ay sonunda bir anda 'terörize' edilen bu yönetimlerin, halkın iradesiyle seçildiğini iktidara bir kez daha hatırlatmak isteriz. Hepimizle eşit yurttaşlığa sahip olan Van, Diyarbakır ve Mardin halkının ve iradesinin daima yanında olacağız.

 

6 Mayıs'ta İstanbul'da yaptıkları sandık darbesinden ders çıkarmayan AKP iktidarı bilmelidir ki 23 Haziran için verdiğimiz mücadele yarım kalmamıştır.


İsraf yolsuzluk ve kent ihaneti üzerine kurulu kayyumculuk siyasetinin karşısında; barışın eşitliğin ve katılımcı yurttaşlığın kentlerini birlikte kuracağız.

Dayanışma ve kardeşlikle"

 

Kaynak: (Özgür Yarın) - Özgür Yarın Editör:
 
Etiketler: van, diyarbakır, mardin, kayyum, özgür yarın
Haber Videosu
Yorumlar
Özgür Yarın Gazetesi
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

İnternet Yayıncıları Derneği Üyesidir

Sanal Basın Üyesidir

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı